İlçenin tarihi ile ilgili olarak Selçuklu öncesine dayalı çok kesin bilgi ve belgeler yoktur. Öyle ki Hazar Gölü altındaki Batık Şehrin tarihi bile kesin olarak ortaya çıkarılamamıştır. Sivrice ilçesinin en büyük varlığını teşkil eden Hazar Gölü, eşine ender rastlanan göllerden biridir. Özellikle Elazığ ve çevre illerin eğlence, dinlenme ve tatil merkezi durumundadır. Göl çevresinde 25’e yakın Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kamp ve dinlenme tesislerinin yanı sıra halka açık tesislerde bulunmaktadır. Son yıllarda çeşitli siteler, yazlıklar ve ikinci konutlarla çevresi bir hayli renklenen Hazar gölü, turizmin yanı sıra balıkçılık için de elverişlidir.
        Hazar Gölü Elazığ'a 22 km. uzaklıkta, Elazığ - Diyarbakır karayolu güzergahında olup, Hazar Baba ve Mastar Dağları arasına sıkışmış tektonik bir göldür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan su sporları ve balık avcılığı yapılan ve Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından iki plajına Mavi Bayrak verilen en önemli gölüdür. Göl, günün her saatinde değişik görünüm kazanarak mavinin ve yeşilin her tonunu gösterir.Çevresinde 25'e yakın kamu kurum ve kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme tesislerinin yanı sıra Turizm Bakanlığı'ndan belgeli otel, motel lokanta ve günübirlik piknik alanı, ayrıca özel kuruluşlar tarafından işletilen balık evleri bulunmaktadır. Karakaya Baraj Gölü Sivrice İlçe merkezine 61 km mesafede olup ilçe sınırlarını belirleyen Fırat nehri üzerinde kurulan yapay bir göldür. İçerisinde barındırdığı onlarca balık türü ile olta balıkçılığına elverişlidir.
        Sportif Aktiviteler Kamp – Karavan Sivrice ilçesi , Güney Köyü, Hacıbey mevkiinde faaliyette bulunan Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli Tur-Pol Turistik Tesisleri bünyesinde 300 araç , 200 çadır, 50 karavan kapasiteli, yine İlçemiz belediyesine ait Kampta 200 araç, 100 çadır kapasiteli kamp yerinin yanı sıra Hazar Gölü kıyısında halka açık olarak 25’e yakın tesis, kamp ve konaklama hizmeti vermektedir. Hazar Gölü kıyısında bulunan kamp yerlerinde yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Çadır kurarak dinlenenlerin sayısı oldukça artmakta ve burada tatil yapanlara çeşitli hizmetler sunulmaktadır.
Av Turizmi İlçede Avcılık Sporu olarak av mevsiminde av partileri düzenlenmekte olup, genellikle Keklik, Tavşan, Bıldırcın ve Tilki gibi çeşitli türden hayvanlar avlanmaktadır. Hazar gölünde yaklaşık 20’den fazla balık türünün bulunduğu bilinmekte olup, Bu balık çeşitleri arasında en fazla beğenilen ve avlanan Aynalı Sazan balığıdır. Olta Balıkçılığı Sınırları içinde doğal ve yapay göller bulunan Sivrice’de özellikle Hazar gölü ve Karakaya Baraj göllü kıyılarında sportif amaçlı olta balıkçılığı büyük ölçüde yapılmaktadır. 
Yamaç Paraşütçülüğü İlçemiz turizm zenginliği ve güzel doğasıyla yamaç paraşütçülüğüne gönül verenlerin hayranlık duyduğu nadide yerlerindendir. Hazar Baba Dağı ve Hazar Gölü ile bütünleşen ilçenin harika görüntüsünü objektifleriniz ile güzel bir hatıra olarak kaydedeceksiniz.
        Hazar Baba Kayak Merkezi Hazarbaba kayak tesisleri kış turizmi açısından önemli bir merkezdir. Sivrice ilçesinin güneyinde bulunan 2347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba dağında yapılan “Hazarbaba Kayak Merkezi” 1997 yılında faaliyete geçmiş olup, kayak sporuna elverişli pisti, 1700 metre uzunluğundaki teleksi ve yeme içme tesisleri ile günübirlikçilere hizmet vermektedir. 1100 metre uzunluğundaki pisti ile kayak zevkini doya doya yaşayacağınız ilçemizin bu şirin tesisine çevre illerden yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca Keban baraj gölü ve Hazar gölünün doyumsuz güzelliği ile piknik ve kamp açısından yurdumuzun nadide güzelliklerini taşımaktadır. İlçeye 4 km mesafede bulunan kayak merkezi Hazarbaba dağının eteklerinde bulunmaktadır. Ulaşım şehir merkezi ve ilçe merkezinden kalkan otobüs seferleri ile sağlanmaktadır
        Batık Şehir Yaz ayları boyunca nüfus yoğunluğunun arttığı göl civarında , 1990 yılında yapılan araştırma neticesinde; içerisinde batık bir kentin olduğu keşfedilmiş, bu da göle ayrı bir gizem kazandırmıştır. Hazar Gölü'nün Kilise Adası civarından başlayan batık kentin Sivrice ilçesine kadar uzandığı tespit edilmiş olup, bilimsel araştırmalarla tarihinin ve orada oluş nedeninin ortaya çıkarılmasını bekleyen, ulaşım sorunu olmayan göl, yerli ve yabancı turizme her yönüyle hizmet veren ve kıyı turizmi açısından önemli bir doğal varlıktır.
        Kamp Merkezlerimiz Sivrice ilçesi , Güney Köyü, Hacıbey mevkiinde faaliyette bulunan Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli Tur-Pol Turistik Tesisleri bünyesinde 300 araç , 200 çadır, 50 karavan kapasiteli, yine İlçemiz belediyesine ait Kampta 200 araç, 100 çadır kapasiteli kamp yerinin yanı sıra Hazar Gölü kıyısında halka açık olarak 25’e yakın tesis, kamp ve konaklama hizmeti vermektedir. Hazar Gölü kıyısında bulunan kamp yerlerinde yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Çadır kurarak dinlenenlerin sayısı oldukça artmakta ve burada tatil yapanlara çeşitli hizmetler sunulmaktadır.